İSMAİL YK DAN YENİ ALBÜM

2007-12-29 21:32:00
İSMAİL YK DAN YENİ ALBÜM
İsmail yk hayranları Yk nın yeni albümü çok yakında piyasa çıkacak...

O bir fenomen. Kimden mi bahsediyoruz milyonlarca hayranının yakında çıkaracağı yeni albümünü dört gözle beklediği İsmail YK'dan. İşte İsmail YK ile yapılan son yapılan röportaj.İsmail YK Yurt seven Kardeşler grubunun üyesi olarak müzik dünyasına adım atan İsmail YK, ilk solo albümü Şappur Şuppur'la müzik listelerini alt üst etti. Almanya'da yaşayan, müzik kariyerini Türkiye'de sürdüren İsmail YK, Türkiye'de aradığı başarıyı çabuk elde etti. Çıkardığı diğer albümleri ile de başarıyı elinden bırakmayan ünlü şarkıcı yeni albümünü ise önümüzdeki aylarda piyasaya çıkaracak.


Müzikle nasıl tanıştınız?
Doğduğumda evde tüm müzik aletleri hazırmış. Müzik aletleri nasıl olur derseniz; üç abim ve bir ablam var. Kardeşlerim müzikle ilgilendiklerinden ben de onları dinliyormuşum. Bir yaşın dayken bile hareketlerimle onlara eşlik ediyormuşum. Böylelikle müzikle tanışmış oldum.


Şarkı sözlerini nasıl yazıyorsunuz?
Şarkı sözlerimi masaya geçip ev ödevi gibi yazmıyorum. O zaman parça yapmacık olur. Bir şarkıyı yürürken ya da arabada giderken yazarım. Masada yazamam. Yaşadıklarımı unutmadım. Bugün de onların etkisinde kalabiliyorum. Mesela yolda giderken bir şey görüyorum yada bir olaya şahit oluyorum onun üzerine parça yazmaya başlıyorum. Yazmak istediğim şarkı sözlerine göre değişiyor. Bazen korku filmi izlerim ama  arebek müzik yaz çaksam önce acıklı duygusal bir film izlerim. İki şarkımı mesela yolda gördüğüm iki güzel bayan sonrası aklıma geldi yazdım.


Diğer sanatçılardan farkınız ne?
Dansım diyebiliriz. Dans etmeyi çok seviyorum. Aynı zamanda müzisyenim. Müziğimin alt yapılarını her zaman kontrol edebiliyorum. 'Albümümü kim yapacak?' ya da 'İyi olacak mı?' gibi korkularım yok. Stüdyoya girip, istediğim gibi çalışıyorum.


Herkes seni dinliyor peki sen kimleri dinliyorsun?
Bilinen şarkılarından daha çok diğer şarkıları sevdim diyebilirim. Ama Türkçe dinleyeceksem hip-hop değil arabesk dinlerim. Orhan Gencebay'ı çok severim.


Çapkınlık yapar mısınız?
Çapkınlık var, çapkınlık var; tabii farklı şeyler aslında. Diyelim ki arkadaşlarla yürüyoruz, karşıdan da süper bir fıstık geçiyor. Arkadaşlar onlara laf atar ama benim eğer bir sevgilim varsa o sıra, ben derim ki 'Benim fıstığım evde, hem o daha güzel, çünkü o benim fıstığım'. Hem onunla hem de kendimle gurur duyarım ben'.


Genç kızların hepsi sana hayran Nasıl aran onlarla?
'Ben seni seviyorum, İsmail YK'yı seviyorum' diyor bir kızla tanıştığımda Ama anam, babam; sen beni İsmail olarak değil, İsmail YK olarak tanıdın ki, nasıl inanayım ben şimdi sana. 'Şapır Şupur' albümü çıktığında bir arkadaşım vardı. Daha önceden tanışıyorduk ama albüm çıktıktan sonra bir araya geldik. Ama o da benim İsmail YK olmamı, beni kimseyle paylaşmayı istemiyordu.


Senin en büyük hayran kitlen çocuklar. Onlar bu tarz sözlerden etkilenmiyorlar mı?
Albümde çocuklar için yaptığım 'Şekerim Benim' gibi şarkılar var. Ama yaptığım iş A'dan Z'ye çocuklar için değil. Ama haklısın, çocuklar 'Allah Belanı Versin'i seviyorlar ve etkileniyorlar. Ama direkt insanın yüzüne karşı 'Allah belanı versin' demek başka bir şey, şarkı içinde söylemek daha farklı. Ben doğru bir şey yaptığıma inanıyorum.


Kendinizi kime benzetiyorsunuz?
Kendimi kimseye benzetmiyorum ama kendimi çok başarılı buluyorum. Dansım ve müziğim farklı. Kimseyi örnek almamam gerekiyor. Şarkı sözlerimin de bana özgü olması gerekiyordu. Sıradan cümleler bu kadar tutmazdı. Bu nedenle ben kendimi kimseye benzetmiyorum.


Müzikte yapmak istediğiniz ne?
Müzikte  yapmak istediğim şey kuralları bozmak. Kuralı bozmaktan kastım şu değil açık saçık sözler kullanmak anlamında söylemiyorum bunu ama insanların sokakta kullandığı kelimeleri müziğin içinde kullanmak gibi şeyler.


Kimileri ne müzik dinlediğini söyleyemiyor..
Öyle insanlar tanıdım ki ne dinlediği müzik tarzını sorduklarında söyleyemiyor veya arkadaş çevresinden çekindikleri için söylemiyorlar. Daha alternatif müziğin ne olduğunu bilmeyen insanlar ben alternatif müzik dinliyorum diyor. Ben de onlara  Rakıncoc müzik dinliyorum diyorum o da güzel diyorlar ama böyle bir müzik tarzı yok. Adam duymuş bir yerden alternatif müzik her soruyorsun ne dinliyorsun diye alternatif müzik diyor. Adamın dinlediği müziğe  bakıyorsun ya arebeks pop tarzında.


Sanat hırsızlığına nasıl bakıyorsun?
Anlamadım. Bazı sanatçıların yurt dışından yabancı şarkıcıların şarkılarını veya kliplerini kendilerininmiş gibi Türkiye'de kendi isimlerini verip çıkarmasına nasıl bakıyorsunuz?


Tabi ki ben buna karşıyım bunu hangi mantıkla yaparlar bilemiyorum. İnsanların yapmış oldukları emeğe saygısızlık olarak değerlendiriyorum. En çokta bunu yapan kişilerin korsan cd si çıktımı ortalıklarda bağırmasına bir anlam veremiyorum. Senin şarkını kendisi korsan zaten albümün korsan olsa ne olur. Sanatçı olan kişi yaratıcı olan insandır sen bir şey yap onlar bizden örnek alsın. Bizim beynimiz yok mu onların yaptığı müziği veya klipi biz yapamıyor muyuz.   


Dj'lik nasıl gidiyor?
Evet.. Çok güzel gidiyor şu anda her  Perşembe günü radyo megada hayranlarımla konuşuyorum. Onlarla bir şeyler paylaşmış oluyoruz radyo sayesinde onlara bazen sürprizlerde yapıyorum ve gitarımla canlı bir şekilde şarkılar söylüyorum onların istediği veya benim beğendiğim şarkıları söylüyorum. 


Kaynak:Serkan Çalışkan, Güneş

2699
0
0
Yorum Yaz