GÜNEŞ NASIL OLUŞMUŞTUR?

2008-01-04 23:05:00

Milyarlarca yıl öncesinde çok yoğun ve tek parçada olan bir galaksinin yoğun madde bulutları döndükçe ve yassılaştıkça maddelerin çoğu merkezde toplandı.Bu merkeze güneş diyoruz.Merkezin/güneşin etrafında burgaç şeklinde dönen bulutlar ayrılarak gezegeneleri oluşturmuştur.Bu oluşum 4.6 milyar yıl öncesine dayanır.
-Güneş,dıştan içe doğru taç küre,renk küre ve ışık küreden oluşur.ışık kürenin merkezinde çekirdek bulunur.
-Güneşin yapısı ve enerjisinin oluşumu yıldızlardaki gibidir.
Güneşin % 81 ine yakın bölümü Hidrojen,% 18 ine yakın bölümü Helyum geri kalanını diğer gazlar
Oksijen,karbon,azot,sodyum,kalsiyum,kükürt,
silisyum,demir,magnezyum,alüminyum oluştuturur.
Yıldızların enerji ololuşumu Nükleer füzyon şeklindedir.Yani çekirdek reaksiyonları sonucunda Hidrojen çekirdeklerinin birleşmesi ile Helyum çekirdeğine dönüşür.Aradaki kütle kaybı de ısı ve ışık enerjisine dönüşmüş olur.Nükleer füzyon gerçekleşmesi için büyük bir sıcaklık gerekir.Bu sıcaklıkta yıdızlarda vardır.Yıldızların sıcaklığı 3000 santıgratderece ile 50 000 santıgratderece cıvarındadır.
Bu yüksek enerjili ışın güneş yüzeyine yaklaşık 2 milyon yılda çıkar.Dünyaya da 8 dakikada ulşır.

-Güneşin Çapı,1392000 Km dir.Alan büyüklüğü Dünyanın 1 300 000 katı,yaşı 5 milyar yıl,sıcaklığı yüzeyde 5500,merkezde 15 000 000 santigrat dercedir.
-Güneşin içinde çok yüksek basınç ve manyetik etkiyle patlamalar oluşur.Güneşte patlamalar,burgaçlar Dünyanın manyetik alanını etkiler.Radyo,telsiz benzeri araçların yayın dalgalarını zayıflatır.Atmosferde yer yer ışınım olur.
-Güneşin hem kendi ekseni hemde sanman yolu galaksisi içinde hareket eder.
Güneş,güneş sistemi ile birlikte 20Km/saniyelik hızla smamanyolu galaksisi içinde hareket eder.Güneş yaklaşık olarak 220 yılda bir galaksi merkezinin etrafında bir tur atar.
Kendi ekseni çevresinde ekvatorda 25 kutuplarda 33 günde döner.
Güneş samanyolu galaksisinin merkezine 30 000 ışık yılı uzakata yer alır.

3538
0
0
Yorum Yaz